Sada već svi znaju novosti da je Vlada Srbije najavila izmene Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje koji će sadržati test samostalnosti preduzetnika paušalaca.
Izmene Zakona bi trebalo da stupe na snagu 1. Januara 2020. godine, a najave su pokrenule brojna pitanja među preduzetnicima, najviše u IT zajednici, jer se predviđa da će na njihovo poslovanje izmene najviše i uticati.
Ukoliko do izmena dođe, odliv IT stručnjaka može biti mnogo veći nego što to sada jeste , a podrška razvoju ove industrije gotovo da neće ni postojati.
Šta se događa sa IT paušalcima i kako će sve izgledati u budućnosti?
Poslednjih godina smo sve više slušali priče kako strane kompanije vrlo rado angažuju domaće stručnjake na velikim projektima, kao i da zarađuju mnogo više od proseka, ali malo ko je govorio da su pre toga morali da otvaraju svoje firme.
Budući da dobar deo IT preduzetnika (ali ne samo u IT-u) u Srbiji posluje po principu paušalnog oporezivanja, test samostalnosti koji je najavljan od samog početka 2020. godine, sve dovodi u nezavidnu poslovnu poziciju.
Test će sadržati devet pitanja, a ključna su ona koja se odnose na angažovanje drugih lica za rad i “prava” klijenta. Odgovorima na pitanja mora biti definisano sledeće:
- Radno vreme, odmor I odsustva paušalaca
- Korišćenje prostorija za rad klijenta I obezbeđivanje materijala za rad
- Da li klijent određuje način rada paušalcu
- Da li je angažovanje za rad paušalca obavljeno putem javnog oglasa za posao
- Da li paušalac radi sam ili angažuje tim ljudi
- Da li 70% prihoda dolazi od jednog klijenta
- Da li poslovni rizik preuzima kompanija ili paušalac
- Zabrana rada sa drugima
- Broj radnih dana u toku jedne godine (130 ili više)
Ako se ispunjava pet kriterijuma od navedenih devet, nećete biti u mogućnosti da poslujete kao što ste do tada. Odnosno, biće vam naplaćen standarni porezi i doprinosi, a ne paušalni porez.
A samim tim troškovi rada vam skaču i do 50 odsto.
Šta to znači u praksi i kako će ova izmena uticati na sam IT biznis?
Mišljenja javnosti su podeljena – postoje oni koji izmene podržavaju, navodeći da se sistem paušalnog oporezivanja zloupotrebljavao na ovaj način, dok su drugi izričito protiv i navode kako se ubrzan rast IT industrije u Srbiji i desio zahvaljujući poreskim olakšicama, a da se tako solidan broj domaćih kompanija razvio, jer nisu u startu plaćali velike namete državi, dok su im firme i projekti bili u povoju.
Takođe, činjenica je da se na ovaj način omogućilo IT industriji da na NETO nivou zarađuje više, ali i da budu konkurentni na inostranim tržištima, što direktno znači devizni priliv sredstava u Srbiju.
Neretko ćete pročitati i komentare da je država na ovaj način odlučila da profitira i od najrazvijenijeg dela industrije, a da je ovo odličan način da se IT poslovanje izmesti iz Srbije koja više neće imati tako povoljnu klimu za rad.
Programeri najavljuju još jedan odliv mozgova, i to onih koji su našu zemlju visoko pozicionirali poslednjih godina u svetu.
A država je spremila odgovor :
od 1. januara naredne godine sve kompanije koje istovremeno budu povećavale broj zaposlenih i zapošljavale lica koja nisu bila u radnom odnosu tokom 2019. godine će biti oslobođene plaćanja 70% poreza na njihove zarade i doprinose za PIO tokom cele godine. Naredne godine nameti na iste zaposlene će iznositi 65% tokom 2021. godine i 60% celu 2022. godinu.
Zaključak?
Za sada još nemamo krajnji zaključak, no naziru se kako finalne definicije novog zakona, tako i opcije kojima se finalne definicije mogu formalno ispoštovati, bez da nanose dalju štetu direktnom prilivu i protoku novca.
Za više o opcijama možete nas kontaktirati popunjavanjem forme ispod, a spremamo u saradnji sa advokatkim kancelarijama i par opcija koje će IT-evcima pomoći u daljem radu:
[contact-form-7 id=“1654″ title=“upit oko promena paušala“]