Produžena studija transfernih cena

Pošaljite nam upit za transferne cene

Ukoliko ste već sigurni da vam je izveštaj o transfernim cenama neophodan, u nastavku teksta možete pogledati okvirne iznose ili nam možete nam poslati upit, popunjavajući kratku formu, a mi ćemo vas kontaktirati nakon toga za dalje korake.

Sve o Transfernim cenama

Transferne cene – šta one predstavljaju za vašu kompaniju?

Transferne cene u suštini predstavljaju finansijski izveštaj koji opisuje poslovne transakcije među povezanim licima. Ove transakcije između povezanim lica često se u praksi nazivaju i kontrolisanim transakcijama i one se opisuju samim izveštajem.

Sve o transfernim cenama

Izrada studije slučaja transfernih cena: koji je preduslov za postojanje transfernih cena?

Sam preduslov za postojanje transfernih cena su transakcije između povezanih lica, odnosno situacija u kojoj povezane firme međusobno obavljaju transakcije.
Pored toga, smatra se da cena postaje transferna upravo onog trenutka kada nastane obaveza u vezi transakcija između povezanih preduzeća.

Sve o Transfernim cenama

Tržišne Vs transferne cene – u čemu je razlika?

Za razumevanje samog izveštaja o transfernim cenama bitno je da razumemo razliku između tržišnih i transfernih cena.

Na primer, kada dve tržišno orijentisane firme koje nisu međusobno povezane posluju i obavljaju transakcije, cene koje one formiraju nazivaju se tržišne cene i njih – kao što sama reč govori – “diriguje” stanje tržišta.

S druge strane, kada dva povezana lica posluju, same cene koje se u praksi formiraju između povezanih lica mogu biti različite od stvarnih tržišnih (po kojima se obavljaju transakcije među nepovezanim firmama), u smislu da mogu biti niže ili više od tržišnih cena, što rezultira neregularnostima tržišnog poslovanja.

Pored navedenih, postoji i dodatni cilj poslovanja, a to je da se međusobnim transakcijama povezanih pravnih lica smanjuju poreske obaveze u zemljama, odnosno mestima gde su iste nastale.

Studija od Transfernim cenama

Kako da znam da li mi treba izrada proširene studije o transfernim cenama?

Ako vaša kompanija ima povezane strane u smislu vlasništva, zajedničkih ulaganja, uprave, finansiranja i drugih sličnih aranžmana, trebate uzeti u obzir primenu načela transfernih cena.

Ukoliko sprovodite transakcije sa povezanim stranama, tada je utvrđivanje pravične i tačne naknade za pružene usluge ili transakcije neophodno. Ako sa povezanim licima trgujete po višim cenama nego sa nepovezanim, povezana društva mogu biti prekomerno oporezovana, što može uzrokovati poteškoće u poslovanju. S druge strane, preniska naknada može dovesti do toga da se porez ne obračuna na pravilan način (“zakidanje” države porezom).

U nastavku ćemo opisati kriterijume koji utiču na to da li određena kompanija mora izraditi proširenu studiju transfrenih cena.

Metode Transfernih cena

Kriterijumi za neophodnost izrade produžene studije transfernih cena

Izrada proširene studije, odnosno elaborata o transfernim cenama (TP studije) – za razliku od skraćene studije o transfernim cenama – može biti potrebna iz više razloga. U ovom tekstu ćemo se zadržati na nekoliko ključnih faktora koji vam mogu pomoći da utvrdite da li vam je zaista potrebna proširena studija o transfernim cenama (neki od parametara su ograničeni, neki fleksibilniji):

1. Veličina i priroda transakcija

Ukoliko vaša kompanija ima značajne transakcije sa povezanim licima (kao što su međusobne prodaje proizvoda, usluge, davanje/prijem pozajmica ili transferi nematerijalne imovine), proširena studija će u najvećem broju slučajeva biti neophodna. U nekim zemljama, postoji prag za vrednost transakcija iznad kojeg je studija obavezna; u Srbiji taj prag iznosi 8 miliona dinara za tekuću poslovnu godinu.

2. Lokacije entiteta sa kojima se vrše transakcije

U nekim situacijama, iako je promet između pravnih lica manji od limita za proširenu studiju, odnosno elaborat o transfernim cenama, izrada istog biće uslovljena lokacijama entiteta sa kojima je izvršena transakcija. Konkretno, različite jurisdikcije imaju različite zakone i propise o transfernim cenama i neophodno je proveriti iste kako biste bili sigurni da li je izrada elaborata o transfernim cenama obavezna. Većina zemalja zahteva godišnje izveštavanje i dostavljanje TP studije poreskim organima – kao što je to slučaj u Srbiji.

3. Složenost poslovanja kompanije

Ukoliko vaša kompanija ima kompleksnu strukturu, specifične poslovne modele i transakcije koje uključuju više jurisdikcija, proširena studija može pomoći u dokumentovanju i opravdavanju vaših transfernih cena i u velikom broju zemalja će predstavljati obavezu – kao na primer u Srbiji.

4. Rizik od inspekcije

Ukoliko procenite da zbog strukture transakcija postoji povećan rizik od poreske inspekcije (na primer, imali ste interkompanijske transakcije sa zemljama poreskog raja) ili ako su transakcije sa povezanim licima podložne detaljnijoj kontroli (npr. zbog strukture deviznog priliva), detaljna studija transfernih cena može biti korisna za smanjenje rizika od poreskih korekcija i sankcija, jer omogućava poreskim organima da se upoznaju sa detaljnom strukturom poslovanja.

5. Interna politika kompanije

Određene kompanije, najčešće multinacionalne ili kompanije koje u svom vlasništvu imaju više povezanih lica, odlučuju se za izradu proširene studije transfernih cena kao deo interne kontrole i upravljanja rizikom, čak i kada to nije izričito zahtevano zakonom, a sve sa ciljem boljeg upravljanja biznisom.

6. Krediti i pozajmice

Ukoliko u poslovanju vaša kompanija ima složene finansijske transakcije, kao što su međusobni krediti ili zajmovi, određivanje odgovarajućih kamatnih stopa može zahtevati detaljnu analizu i dokumentaciju u zavinosti da li ste zajmodavac ili zajmoprimac.

Sve o Transfernim cenama

Šta Poreska uprava kontroliše kroz izveštaj o transfernim cenama?

Srpska kompanija može da umanji svoju osnovicu poreza na dobit tako što će sa povezanim licima poslovati po drugačijim cenama od tržišnih i ovo je upravo deo izveštaja o transfernim cenama koji je Poreskim upravama najbitniji (to je ono što izveštaj o transfernim cenama čini izveštajem visokog rizika).

Primer

Kako bismo ilustrovali sve, pretpostavićemo da je srpska kompanija (ćerka firma) u vlasništvu američke kompanije (majka firma) i da je kompanija iz Srbije na datum 31.12.2022. godine ostvarila dobitak pre poreza od 100.000 EUR. Primenom poreske stope od 15%, trebalo bi da plati 15.000 EUR poreza na dobit.

Međutim, na dan 31.12.2022. godine, američka kompanija fakturiše konsultantske usluge srpskoj kompaniji od 100.000 EUR. Ova faktura se knjiži kao rashod u knjigama srpske kompanije. Na taj način prihod pre poreza postaje 0 EUR i samim tim, nema obaveze po osnovu poreza na dobit.

Kako bi sprečila ovakve aktivnosti, Republika Srbija je uvela obavezu izrade izveštaja o transfernim cenama gde se u pomenutom izveštaju, identifikuju sve transakcije sa povezanim licima i vrši se analiza usklađenosti sa načelom ’’van dohvata ruke’’.

Studija o Transfernim cenama

Transferne cene i transakcije između povezanih lica

Transakcije koje se obavljaju prema transfernim cenama odnose se na razmenu dobara i usluga između povezanih lica (često je to slučaj između matične firme i zavisnih preduzeća). To znači da se sva pravila i sve odluke definišu unutar povezanih pravnih lica, odnosno one međusobno formiraju transferne cene.

Transakcijama povezanih lica se smatra i promet dobara i usluga gde ne postoji obaveza bilo kakvih plaćanja. Tako, transakcije koje se obavljaju između dva povezana preduzeća mogu biti davanje u zakup nepokretnosti bez naknade ili davanje zajmova bez kamate. U ove transakcije nepovezana pravna lica nikada ne bi ušla. Ali, kada su u pitanju transferne cene ovakvi primeri se često dešavaju u praksi.

Ostale informacije

Koji set usluga obuhvata kreiranje produženog izveštaja o transfernim cenama?

Izrada produženog izveštaja o transfernim cenama (odnosno elaborata o transfernim cenama) obuhvata niz različitih usluga koje su osmišljene sa ciljem da zadovolje kako regulatorne zahteve, tako i interne potrebe kompanije za pravilnim dokumentovanjem i opravdavanjem transakcija.

Knjigovodstvena agencija IDEAL Računovodstvo tokom izrade studije o transfernim cenama obuhvata sledeće usluge, odnosno procese:

1. Prikupljanje podataka za izradu studije o transfernim cenama

Sam proces prikupljanja relevantnih finansijskih i operativnih podataka o transakcijama sa povezanim licima čini prvi korak izrade elaborata o transfernim cenama. U ovom koraku je bitno uraditi identifikaciju svih vrsta transakcija koje se obavljaju između povezanih lica, kao što su prodaja dobara ili usluga, zajmovi, licenciranje nematerijalne imovine, itd., kako bi sam rezultat prikupljanja podataka bio verodostojan.

2. Analiza poslovanja i same industrije

Analiza poslovanja obuhvata celokupnu analizu poslovnog okruženja u kojem kompanija posluje, kao i analizu industrijskih trendova i specifičnosti sektora u kojem se kompanija nalazi. Ovo je jako bitan korak u samom procesu izrade studije transfernih cena, jer nisu sve industrije iste ekonomske elastičnosti.

3. Funkcionalna analiza

Središnji deo svake proširene studije o transfernim cenama je sama detaljna analiza funkcija koje obavljaju različite strane u izvršenim transakcijama.
U ovom koraku je jako bitna pravilna identifikacija resursa, rizika i odgovornosti svake strane.

4. Ekonomska analiza

Nakon što su urađene predpripremne radnje, dolazi se do finalnog izbora i primena odgovarajućih metoda za određivanje transfernih cena (npr. metoda usporedive nekontrolisane cene, metoda cene koštanja plus, metoda tržišne cene, metoda podeljene dobiti, itd.). Sama izrada komparativne analize koristeći podatke o nezavisnim transakcijama (benchmarking) je osnov ekonomske analize.

5. Priprema dokumentacije za kompletiranje studije o transfernim cenama

Nakon što su svi podaci pripremljeni, analizirani i obrađeni, pristupa se samoj izradi detaljnog izveštaja koji dokumentuje sve relevantne informacije, analize i zaključke o transfernim cenama koji će u poslednjem koraku biti dostavljeni i samoj Poreskoj upravi. Ono što bismo naglasili je to da sama dokumentacija mora biti u skladu sa lokalnim zakonodavstvom i međunarodnim standardima (OECD smernice, BEPS inicijative).

6. Savetodavne usluge kao podrška biznisu u optimizaciji poreza

Sama izrada studije o transfernim cenama, iako na prvi pogled izgleda kao nametnuta dodatna obaveza kompanijama, suštinski može značajno pomoći biznisima u delu adekvatne poreske izloženosti. Iz tog razloga, sastavni deo izrade proširene studije o transfernim cenama u knjigovodstvenoj agenciji IDEAL su i same konsultacije i preporuke za optimizaciju transfernih cena, kao i sama pomoć u implementaciji preporuka i poboljšanja procesa.

**Napomena**: Konkretne usluge mogu varirati u zavisnosti od potreba kompanije, složenosti transakcija i specifičnih zahteva jurisdikcije u kojoj kompanija posluje.

Ostale informacije

Koji je rok za predaju studije o transfernim cenama?

Krajnji rok za predaju studija o transfernim cenama je isti kao i rok za podnošenje prijave za porez na dobit. Sama studija o transfernim cenama čini, zapravo, jedan segment ove poreske prijave. Ovaj rok za pravna lica iznosi 180 dana od isteka poreskog perioda, a za preduzetnike je 15. april tekuće godine za izveštaj o poslovanju iz prethodne.

Cena koštanja izveštaja o Transfernim cenama

Koliko košta izrada izveštaja o transfernim cenama?

Kako bi se došlo do finalne cene izrade izveštaja (elaborata) o transfernim cenama, bitno je proći nekoliko faktora koji variraju, a koji utiču na finalnu cenu izveštaja:

1. Složenost poslovanja i biznis modela:

Veća i složenija preduzeća sa mnogim transakcijama različite vrste između povezanih lica mogu zahtevati opsežniji izveštaj o transfernim cenama.

2. Tip industrije:

Neke industrije imaju specifične zahteve i standarde koji mogu povećati cenu izrade izveštaja zbog kompleksnosti analize podataka o uporedivostima.

3. Zemlja za koju se radi elaborat o transfernim cenama:

Propisi i standardi se razlikuju po zemljama, što utiče na obim rada potreban za usklađenost.

4. Količina potrebnih dokumenata:

Ako preduzeće već ima deo potrebne dokumentacije, to može smanjiti cenu.

5. Kvalitet i iskustvo savetnika:

Renomirane konsultantske firme obično naplaćuju više za svoje usluge.

Generalno, cena izrade izveštaja o transfernim cenama za produženu verziju može biti:

  • Manje firme sa jednostavnim strukturama: od 1.000 do 5.000 evra.
  • Srednje firme sa umerenim složenostima poslovanja: od 5.000 do 20.000 evra.
  • Velike firme sa složenim poslovnim operacijama: preko 20.000 evra, a ponekad i više.

Važno je napomenuti da se navedeni iznosi odnose na produžene verzije izrade izveštaja o transfernim cenama i da se za finalni iznos uvek treba konsultovati sa nekoliko savetodavnih firmi ili stručnjaka za transferne cene, kako biste dobili konkretnu ponudu prilagođenu vašim specifičnim potrebama i situaciji.

Studija o Transfernim cenama

Šta možemo zaključiti o transfernim cenama?

Transferne cene – iako u mnogim situacijama to nije tako – mogu biti predmet zloupotrebe iz jednog ključnog razloga, a to je zato što u određenim situacijama značajno utiču na umanjenje poreskih obaveza, zbog čega se sprovode dodatne mere poreske i inspekcijske kontrole. Zloupotrebe kod transfernih cena uglavnom nastaju:

  1. sa ciljem da se umanje poreske obaveze,
  2. da se ne plate nastale poreske obaveze,
  3. prilikom ispostavljanja računa za nepostojeći promet (najčešće su predmet transakcija usluge).

No, ovo nisu jedine situacije kada se transferne cene koriste. Sam cilj i motiv formiranja transfernih cena mogu biti i, npr., osvajanje novih tržišta, poboljšavanje položaja na postojećem tržištu, potrebe za povećanim nivoom likvidnosti, ili ostvarivanje boljih rezultata kako bi se dobili povoljniji finansijski krediti od poslovnih banaka i slično.

Ostale informacije

Da li je izveštaj o transfernim cenama potreban jedino u Srbiji?

Izveštaj o transfernim cenama je međunarodni izveštaj neophodan u skoro svim svetskim zemljama o čemu možete videti klikom ovde.

Transferne cene se odnose na odredbe i uslove vezane za transakcije unutar multinacionalne kompanije.

To se odnosi na cene koje se naplaćuju između povezanih preduzeća osnovanih u različitim zemljama za njihove međukompanijske transakcije, odnosno prenos dobara i usluga. Pošto cene određuju nezavisni saradnici unutar multinacionalne kompanije, moguće je da cene ne odražavaju nezavisnu tržišnu cenu. Ovo predstavlja veliku zabrinutost za poreske organe koji brinu da bi multinacionalni entiteti mogli da postave transferne cene za prekogranične transakcije kako bi smanjili oporezivu dobit u svojoj jurisdikciji. Ovo je dovelo do porasta propisa o transfernim cenama i njihovog sprovođenja, zbog čega je određivanje transfernih cena postalo glavni problem poštovanja poreskih obaveza.

Potreban vam je izveštaj o transfernim cenama?
Kliknite ispod i započnimo proces.

Popunjavanjem formulara ispod aplicirate za ponudu izrade studije o transfernim cenama i vaši kontakt podaci ne mogu biti upotrebljeni u druge svrhe, niti davani trećim licima.